Kupno mieszkania czy budowa domu?

Kupno mieszkania czy budowa domu to dwie drogi, które budzą wiele pytań, wśród osób planujących zakup/budowę własnych „czterech ścian”. Co jest bardziej opłacalne, co bardziej praktyczne w końcu do jest lepszą inwestycją? Niestety nie ma na nie jeszcze jednoznacznej odpowiedzi, gdyż w dużej mierze zależy ona od naszych osobistych preferencji, czy też potrzeb. Faktem jest natomiast, że każda z tych możliwości ma swoje wady i zalety, które warto poznać przy okazji dokonywania ostatecznego wyboru.

Koszt budowy domu

Ogólnie wiadomo, iż wybudowanie domu nie należy do szczególnie tanich inwestycji. Pod uwagę musimy przecież wziąć fakt, iż przede wszystkim potrzebujemy działki, która jest dość kosztowna, nie wspominając już o materiałach budowlanych oraz robociźnie. Ile zatem w przybliżeniu trzeba zapłacić za budowę domu?

Przeciętny koszt działki jest zależny przede wszystkim od jej położenia, ale dla potrzeb naszych obliczeń możemy posłużyć się uśrednionymi cenami. Za tysiącmetrową działkę w Małopolsce zapłacimy zatem około 134 tysięcy złotych, nieco więcej bo 142 tysiące złotych zapłacimy na Pomorzu, a najwięcej bo aż 217 tysięcy złotych będzie nas ona kosztowała na Mazowszu. Znacznie taniej jest w Łódzkim, gdzie działkę takich rozmiarów nabędziemy już za 103 tysiące złotych.

Jeśli dodamy do tego koszt wybudowania domu np. z projekty domów parterowych do 120m, który z wszystkimi potrzebnymi materiałami oraz wynagrodzeniem robotników, może wynieść około 350 tysięcy złotych, otrzymamy przybliżoną kwotę potrzebną do postawienia takiej budowli. Będzie to zatem od 453 do 567 tysięcy złotych.
Dodatkowo w pojedynku kupno mieszkania czy budowa domu, ta druga opcja obarczona jest koniecznością znacznie większego naszego zaangażowania się w proces budowy, która na ogół trwa od kilku do kilkunastu miesięcy.

Koszt zakupu mieszkania

Jakie mieszkanie będziemy w stanie kupić za takie pieniądze w wybranych miastach? W Warszawie czy Krakowie będziemy mogli sobie pozwolić na nabycie trzypokojowego lokum o powierzchni 75 m2, w innych częściach Polski powierzchnia może się zwiększyć nawet do 85 m2, a w Łodzi będzie to aż 120 m2.

Pieniądze to jednak nie wszystko, z czego z pewnością każdy zdaje sobie doskonale sprawę. Budowa domu zajmuje trochę czasu i musimy jej poświęcić nieco więcej uwagi, ale za to otrzymujemy więcej przestrzeni, ciszę, ogród i kontakt z naturą. Jest to szczególnie ważne w przypadku rodzin z dziećmi, które potrzebują się wyszaleć na świeżym powietrzu.

Z kolei kupno mieszkania wydaje się być lepszym pomysłem, ze względu na bliskość do centrum miasta, gdzie usytuowane są wszystkie rozrywki oraz w przypadku wielu osób z uwagi na dogodniejszy dojazd do miejsca pracy.

Kwestia kosztów w tym przypadku wydaje się być zatem drugorzędna, gdyż najważniejsze są nasze własne oczekiwania oraz potrzeby naszych bliskich.
Ostatnim aspektem, na który bardzo rzadko zwraca się uwagę jest możliwość odsprzedania, lub wynajmu naszej nieruchomości, to bezkonkurencyjne pozostaje mieszkanie.