Działka budowlana – na co zwrócić uwagę?

Działka budowlana to pierwszy poważny zakup, jakiego powinniśmy dokonać w momencie, gdy zadecydujemy o zbudowaniu domu. Musimy jednak bardzo poważnie zastanowić się nad każdą ofertą, pośpiech w tym przypadku jest niewskazany, gdyż zły wybór może nas wiele kosztować – nie tylko pieniędzy, ale również czasu oraz nerwów. Na co zatem powinniśmy zwracać szczególną uwagę wybierając działkę, na której postawimy nasz dom? Wymiary i kształt działki ?

Lokalizacja

Jak zlokalizowana jest działka budowlana, to bez wątpienia pierwsza kwestia, która odgrywa  znaczącą rolę w trakcie poszukiwania odpowiedniej działki. Często kierujemy się w tym przypadku przede wszystkim jej otoczeniem, dla wielu osób ważne jest by na przykład mieszkać blisko przyrody, jednak krajobraz nie jest w tej sytuacji najważniejszy.

Niezwykle istotny jest chociażby dojazd do działki. Najlepiej gdy prowadzi do niej droga asfaltowa, która sprawdza się zwłaszcza zimą przy intensywnych opadach śniegu czy też po ulewach. Warto także zastanowić się ile zajmie nam dojazd z tego miejsca, na przykład do centrum miasta, szkoły, pracy albo do sklepu. Dodatkowo, sprawdźmy czy w pobliżu znajduje się rozbudowana sieć transportu publicznego, który również może być bardzo przydatny.

Oczywiście powinniśmy też poznać najbliższą okolicę, przekonać się czy w sąsiedztwie nie ma dużych zakładów przemysłowych zanieczyszczających powietrze czy też hałaśliwych. Warto też udać się do urzędu gminy i sprawdzić się czy istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, dzięki któremu dowiemy się jakie inwestycje planowane są w najbliższej okolicy działki.

Charakterystyka

Wybierając działkę musimy oczywiście zwrócić uwagę na jej rozmiar i kształt. Najlepsze są te o kształcie zbliżonym do kwadratu, nieco więcej problemów może sprawić działka prostokątna, a najtrudniejsze są te trapezowe czy trójkątne. W swoich obliczeniach weźmy pod uwagę to, że musimy zachować odpowiednie odległości od domu do ulicy, granicy czy innych obiektów.

Ważny jest również sam teren, a więc jego ukształtowanie, poziom wód gruntowych, rodzaj gruntu oraz jego nośność. Wszystko to ma bowiem wpływ na to czy napotkamy na problemy w trakcie budowy oraz czy będziemy musieli zastosować nietypowe rozwiązania, które są dość kosztowne.

Oczywiście, kolejną istotną kwestią jest także to czy konkretna działka budowlana jest uzbrojona. Jeśli nie, musimy się zorientować czy istnieje możliwość podłączenia się do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, elektroenergetycznej oraz gazowej. Działki uzbrojone z reguły są nieco droższe, jednak warto wydać nieco więcej pieniędzy, gdyż w końcowym rozrachunku oszczędza nam to sporo kosztów oraz czasu.