Ile kosztuje projekt domu?

W końcu się udało! Mamy wymarzoną działkę, na której powstanie nasz własny dom. Jaki jest następny krok? Oczywiście projekt domu, który powstanie na zakupionym przez nas terenie. Ile kosztuje projekt domu? Każdy z nas z pewnością posiada już jakąś wizję domu idealnego, ale nie zawsze możemy ją zrealizować, ze względu na koszty. Dlatego też, zasadniczym pytaniem jest to jaki jest obecnie przeciętny koszt projektu domu? Odpowiedź na nie jest niejednoznaczna i zależy od kilku kwestii.

Gotowy projekt domu

Utarło się już stwierdzenie, że tanie projekty domów to te gotowe, czyli z katalogów, są tanie, a już na pewno kosztują mniej aniżeli projekty indywidualne. Okazuje się jednak, że nie do końca jest to prawdą.

Przeciętny koszt projektu domu w tym przypadku to około 1,5 do 2 tysięcy złotych. Wbrew pozorom nie jest to jednak koniec naszych wydatków. Oprócz tego bowiem projekt musi zostać dostosowany przez wybranego przez nas architekta, do działki oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub też decyzji o warunkach zabudowy. Taki projekt zagospodarowania terenu to kolejne 2 do 3 tysięcy złotych. Do tego dochodzi jeszcze stworzenie map geodezyjnych oraz badania geotechniczne, których koszt kształtuje się na poziomie od 500 złotych do 1,5 tysiąca złotych. Oczywiście nie można także zapomnieć o zmianach w gotowym projekcie domu, jakie często chcą wprowadzić klienci. Każda z nich zwykle kosztuje około kilkuset złotych.

Indywidualny projekt domu

Na zamówienie projektu domu powinny zdecydować się osoby, które zamierzają go wybudować na niestandardowych działkach, które mogą sprawiać trudności. Jest to także dobre rozwiązanie dla osób, którym nie odpowiadają gotowe projekty, na przykład ze względu na zbyt małą liczbę pomieszczeń. Ogromną zaletą takiej współpracy z architektem nad idealnym projektem naszego przyszłego domu, jest to, iż możemy dostosować go do naszych indywidualnych potrzeb.

Jaki jest jednak koszt projektu domu na zamówienie? Ceny są bardzo różne i mogą zależeć nie tylko do wielkości inwestycji czy jej skomplikowania, ale także od regionu oraz tego czy dana pracownia architektoniczna jest po prostu znana. Przeciętnie, w procentach, koszt projektu domu może nas wynieść od 2 do 5 procent wartości tego typu inwestycji. Ogromnie ważne dla wielu osób jest jednak to, że jesteśmy jego współtwórcami, w związku z czym już na etapie planowania możemy zadecydować o tym jak będzie wyglądał nasz dom. Dodatkowo, w każdej chwili możemy również liczyć na poradę fachowca, który poinformuje nas jakie rozwiązania są możliwe do zrealizowania.