Warzywniak z palet

Palety znajdują coraz częściej zastosowanie już nie tylko w transporcie, ale także w przygotowywaniu elementów wystroju wnętrz. Są też chętnie wykorzystywane w ogrodach, nie tylko do przygotowywania mebli wypoczynkowych, ale i warzywniaków. W jaki sposób można je wykorzystać we własnym ogrodzie do zagospodarowania miejsca, w którym będą wzrastać warzywa?

Palety w ogrodzie – dobry sposób na warzywniak

Z palet można przygotować tak zwane podwyższone grządki, w których można uprawiać warzywa nawet tam, gdzie ziemia jest nieurodzajna (jest przesuszona, piaszczysta czy też na terenie działki występuje wysoki poziom wód gruntowych). Oprócz uprawy w nich warzyw, można wykorzystać je także do uprawy roślin ozdobnych i ziół. W przygotowanej z palet skrzyni można także uprawiać rośliny na balkonach czy tarasach.

Do najważniejszych zalet takiego rozwiązania zaliczyć należy przede wszystkim możliwość uprawy roślin praktycznie w każdym miejscu, a także dużą wygodę. Do tak przygotowanych „grządek” nie trzeba się mocno schylać, co jest dobre dla osób starszych lub z ograniczoną ruchomością. Kolejną zaletą jest to, że z uwagi na to, iż podłoże do takich skrzyń jest przygotowywane pod konkretny rodzaj warzyw, rośliny szybko wzrastają, a plony są obfite w porównaniu z tradycyjną uprawą na gruncie zastanym na działce.

Warzywniak z palet – jak przygotować?

Palety na warzywniak można pozyskać z różnych dużych magazynów, gdzie są one używane do przetransportowania towaru i później wyrzucane. Można je też zakupić w cenie ok. 20 zł za sztukę. Jeżeli korzystamy z palet z odzysku, warto sprawdzić ich stan, aby były nieuszkodzone. Trzeba też sprawdzić, czy nie wystają z nich gwoździe. Przed przystąpieniem do prac warto wyszlifować powierzchnię palety, a jeśli ma one pełnić również funkcję dekoracyjną, można ją również pomalować na wybrany kolor. Następnie palety przycina się na wybraną wysokość i poszczególne elementy łączy się ze sobą. Środek tak powstałej skrzyni wykłada się folią. W tym celu można zastosować również agrowłókninę, a następnie wypełnia podłożem.