Panele winylowe przeżywają renesans

Dobrze położona podłoga, która jest odpowiednio zadbana, nie tylko przetrwa długie lata użytkowania, ale także będzie stanowiła doskonałe uzupełnienie aranżacji wnętrza. Materiałów, które mogą posłużyć do wykończenia podłogi w domu, jest naprawdę bardzo dużo, dlatego każdy inwestor może wybrać coś dla siebie. Obecnie coraz większe zainteresowanie budzą ponownie panele winylowe, które na jakiś czas „zniknęły” z domów. W ostatnich latach coraz więcej producentów oferuje wysokiej jakości panele winylowe. Są one dostępne w wielu wzorach i kolorach, dlatego można je dopasować do wnętrz urządzonych w różnych aranżacjach. W czym tkwi sekret ponownego wzrostu zainteresowania panelami winylowymi? Jak je wykorzystać w aranżacji wnętrza?

Panele winylowe, czyli jakie?

Panele winylowe w głównej części składają się z polichlorku winylu. Ich wierzchnią warstwę stanowi imitacja naturalnego drewna. Dzięki czemu panele tego typu mają bardzo dekoracyjny charakter. Zazwyczaj tego rodzaju panele mają od do 8 mm grubości.

Co wpływa na wysokie zainteresowanie panelami winylowymi?

To, że panele winylowe budzą coraz większe zainteresowanie wśród inwestorów, spowodowane jest po części ich ceną. Są one dostępne w cenach przystępniejszych niż panele drewniane. Jednak to nie jest ich jedyna zaleta. Panele winylowe często są porównywane z panelami laminowanymi. Trzeba jednak tutaj zaznaczyć, że są do odrębne produkty, mające zupełnie inne właściwości. Dla przykładu panele winylowe są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne takie jak ścieranie.

Wiele osób decyduje się na tego rodzaju panele również z uwagi na to, że charakteryzują się one wysoką elastycznością. Zachowują one ją również pod wpływem zmieniających się temperatur. Panele wykonane z winylu lepiej też amortyzują kroki i mają dobrą izolację akustyczną. Co ciekawe, panele te są przyjemne w dotyku oraz przyjemnie ciepłe i również to powoduje, że są chętnie wybierane, szczególnie do takich pomieszczeń jak pokoje dziecięce lub sypialnie. Panele z winylu są też stosunkowo odporne na zabrudzenia oraz łatwe w pielęgnacji – nie wymagają tyle uwagi, co panele wykonane z drewna lub parkiet.

Gdzie można zastosować panele winylowe?

Niezaprzeczalną zaletą paneli winylowych jest także to, że można je wykorzystać niemalże w dowolnym miejscu. Nawet tam, gdzie zazwyczaj nie wykorzystuje się paneli wykonanych z innych materiałów. Dlaczego tak się dzieje? Panele winylowe są odporne na działanie wilgoci oraz temperatur. Dlatego można wykorzystać je do wykończenia podłogi w łazience czy kuchni, gdzie zawsze panuje duża wilgotność. Tutaj też znaczenie ma fakt, że powierzchnia paneli winylowych jest antypoślizgowa. Oczywiście, te panele można wykorzystać także w „suchych” pomieszczeniach. Warto zaznaczyć, że panele wykonane z winylu sprawdzą się również jako wykończenie wnętrz, gdzie zastosowane jest ogrzewanie podłogowe. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że paneli winylowych nie należy stosować na zewnątrz – nie nadają się np. na tarasy czy balkony.

W jakich aranżacjach najlepiej sprawdzą się panele winylowe?

Panele winylowe najczęściej dostępne są we wzorach imitujących strukturę drewna. Jednak warto zaznaczyć, że dostępne są również inne motywy – np. imitacja kamienia, a także panele z gotowym wzorem imitującym parkiet lub mozaikę. To pozwala na wybranie najlepiej pasującego do wnętrza wzoru. W pomieszczeniach o klasycznym wystroju, gdzie dominuje stylistyka rustykalna lub skandynawska, warto zastosować panele ze wzorem imitującym drewno lub parkiet ułożony w jodełkę (może ona być w klasycznych odcieniach drewna lub np. z dodatkiem szarości lub bieli). We wnętrzach loftowych lub industrialnych można zastosować panele ze wzorem imitującym wyraziste słoje drewna, co podkreśli wyjątkowy charakter takich aranżacji.

Nowoczesną, minimalistyczną przestrzeń doskonale uzupełnią panele gładkie, natomiast do przedpokoju czy łazienki można zdecydować się na panele, które mają imitować naturalny kamień. W łazienkach czy kuchniach dobrze będą wyglądały również panele ze wzorem mozaiki.