Piwnica w domu – czy warto?

Jeszcze nie tak dawno piwnica w domu była niemalże obowiązkowym pomieszczeniem znajdującym się w każdym domu. Chodziło w tym przypadku głównie o względy praktyczne, takie jak miejsce potrzebne do przechowywania opału czy też instalacji dość dużych pieców CO. Obecnie jednak przy nowych technologiach grzewczych nie jest to konieczne, dlatego coraz większy procent dostępnych projektów to plany domów niepodpiwniczonych. Czy zatem warto w ogóle zastanawiać się nad budową tego gospodarczego pomieszczenia?

Zalety piwnicy

Piwnica w domu może okazać się dobrym rozwiązaniem przede wszystkim w sytuacji, gdy jest on usytuowany na stosunkowo małej działce. Kiedy nie ma możliwości postawienia dodatkowego budynku gospodarczego, piwnica pełni funkcję spiżarni czy małego warsztatu, w którym można przechowywać narzędzia. Zazwyczaj aby zejść do piwnicy nie trzeba wychodzić z domu, dlatego jest to bardzo wygodne rozwiązania chociażby zimą.

Podpiwniczenie sprawdzi się też w roli garażu, ale w tym przypadku musimy mieć pewność, że  projekt domu przewiduje takie rozwiązanie. Ważna jest także znajomość ukształtowania danego terenu aby nie doszło do tego, że podczas ulewnych deszczy woda będzie się wlewała do piwnicy przez drzwi garażowe.

Wady piwnicy

Niestety, piwnica w domu, choć wydaje się być dość przydatna, może być także dużym problemem. W sytuacji, gdy poziom wód gruntowych na danej działce jest wysoki istniej duże ryzyko, iż w pomieszczeniu tym będą się gromadzić wilgoć oraz woda, a ciągłe podmywanie fundamentów może stanowić zagrożenie dla całego budynku.

Bardzo ważnym argumentem przeciwko budowaniu piwnicy w domu są też dość wysokie koszty, zarówno jej wybudowania jak i utrzymania. Pod uwagę należy wziąć chociażby fakt, iż piwnica musi być przynajmniej częściowo ogrzewana, aby jej wyziębienie nie wpływało na temperaturę w pomieszczeniu znajdującym się bezpośrednio nad nią. Podnosi się zatem koszt ogrzewania domu z podpiwniczeniem. Ze względu na to, że do piwnic zwykle nie dociera zbyt dużo światła naturalnego, jeśli w ogóle, doliczyć należy również większe opłaty za energię elektryczną. W konsekwencji, oprócz dość dużych wydatków dodatkowych podczas budowania domu z piwnicą, musimy liczyć się też z podniesieniem się kosztów utrzymania całego budynku.

Jak zatem widać, decyzja dotycząca tego, czy piwnica w domu to dobry pomysł, zależy od wielu kwestii. Przede wszystkim, zanim zdecydujemy się na jeden z projekty domów parterowych z piwnicą, musimy dowiedzieć się wszystkiego o terenie, na którym ma on powstać. Dopiero w momencie kiedy będziemy mieć pewność, iż sprzyja on takim konstrukcjom, możemy zastanawiać się czy piwnica po prostu nam się przyda.