Ile kosztuje budowa domu pod klucz?

Budowa domu to bez wątpienia duża inwestycja, w związku z czym ważne jest właściwe jej zaplanowanie oraz oszacowanie kosztów jakie będziemy musieli ponieść. Można się oczywiście domyślić, że koszt budowy domu pod klucz będzie stosunkowo wysoki, ale ile dokładnie będziemy musieli wyłożyć pieniędzy? Wiele zależy od regionu, w którym planujemy budowę oraz od ekipy budowlanej jaką zatrudnimy, ale w przybliżeniu można określić sumę na jaką powinniśmy się przygotować.

Etap pierwszy – projekt

Najważniejsza rzecz, o którą musimy zadbać na samym początku, to oczywiście projekt domu. Możemy zakupić gotowy projekt, którego cena zwykle zaczyna się od 2 tysięcy złotych, szybko znajdziemy tanie projekty domów parterowych. Lub zdecydować się na zamówienie indywidualnego projektu za co zapłacimy od 5 do 15 tysięcy złotych. To jednak nie wszystkie wydatki na tym etapie, gdyż za niezbędną dokumentację, dotyczącą między innymi warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, zapłacimy od 3 do 6 tysięcy złotych. Ten etap można zatem zamknąć w kwocie od 5 do nawet 21 tysięcy złotych.

Etap drugi – stan zerowy

Przykładem w naszych wyliczeniach będzie budowa domu pod klucz o powierzchni użytkowej wynoszącej 120 m2. W etapie zerowym należy wytyczyć lokalizację budowy oraz wylać fundamenty naszego domu. Koszt wszystkich potrzebnych materiałów oraz robocizny to wydatek rzędu 45 tysięcy złotych.

Etap drugi – stan surowy

Stan surowy również dzieli się na dwa etapy: stan surowy otwarty oraz zamknięty. W przypadku tego pierwsze, wykonywane prace obejmują ściany nośne oraz działowe, stropy i kominy, a także pokrycie dachowe. Aby doprowadzić dom do stanu surowego zamkniętego natomiast należy jeszcze wykonać stolarkę zewnętrzną, a więc wstawić okna oraz drzwi wejściowe. Na tym etapie będziemy musieli wydać około 180-230 tysięcy złotych.

Etap trzeci – stan deweloperski

Na tym etapie wykonane zostaną wszystkie niezbędne instalacje wewnętrzne, posadzki, parapety zewnętrzne oraz wewnętrzne, tynkowanie oraz elewacja domu. Wszystkie materiały potrzebne do wykonania tych prac oraz wynagrodzenie pracowników to w sumie około 80-90 tysięcy złotych.

Etap czwarty – stan pod klucz

Aby nasz dom był gotowy do zamieszkania trzeba jeszcze wykończyć podłogi, ściany i poszczególne pomieszczenia, zwłaszcza kuchnię oraz łazienki. W tym przypadku suma jaką musimy wydać w dużej mierze zależy od standardu wykończenia na jaki się zdecydujemy i może wynieść od 80 do 150 tysięcy złotych.

Jak zatem widać koszt budowy domu pod klucz może podlegać bardzo dużym wahaniom i jego dokładniejsze obliczenie jest możliwe, gdy pod uwagę weźmiemy nasze indywidualne preferencje.