Budowa domu to spełnienie marzeń wielu osób, ale niestety jest to przedsięwzięcie niezwykle kosztowne. Przekalkulowanie kosztów budowy, jest zrozumiałym i nieodzownym elementem każdej inwestycji. Mnóstwo osób zdaje sobie sprawę z tego, iż w danym momencie może sobie pozwolić na doprowadzenie budowy jedynie do stanu surowego, dlatego ważne jest posiadanie informacji dotyczących jej przybliżonych kosztów. Jeśli zatem chodzi o koszt budowy domu – stan surowy, to on stanowi mniej więcej połowę całkowitej sumy jaką musimy wydać.
Najpierw projekt!
Nie da się rozpocząć prac budowlanych bez projektu domu wykonanego przez fachowców. Ten natomiast możemy albo zamówić albo kupić z katalogu gotowych projektów – tu wybór jest duży, bez problemu odnajdziemy projekt dostosowany do dokładnie naszych potrzeb, np: projekty domów z poddaszem użytkowym do 100m czy projekty domów jednorodzinnych do 80m2. Co jest lepszym pomysłem? Z reguły uważa się, że gotowe projekty są tańsze, a ich koszt waha się zwykle pomiędzy 1,5 a 3 tysiącami złotych. Do tego jednak dochodzą jeszcze wydatki związane z wymaganą dokumentacją, co oznacza kolejne 3 do 6 tysięcy. Z kolei projekt na zamówienie to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy mamy niestandardową działkę, a jego koszt to od 5 do 15 tysięcy złotych.
Podstawa każdego domu – fundamenty
Wylanie fundamentów to tak naprawdę pierwszy ważny etap budowy domu. Jeśli na potrzeby obliczeń przyjmiemy, iż budujemy dom o powierzchni użytkowej 120 m2, koszt wszystkich materiałów oraz pracy wynajętych robotników, wyniesie nas około 20 tysięcy złotych.
Stan surowy otwarty
Kolejny etap a tym samym koszt budowy domu – stan surowy, to doprowadzenie go do stanu surowego otwartego. Chodzi tutaj zatem głównie o postawienie ścian nośnych oraz ścian działowych, ale także stropów i elementów żelbetonowych, kominów, konstrukcji dachu oraz jego pokrycie. Materiały potrzebne na przeprowadzenie takich prac oraz robocizna to koszt rzędu 80 tysięcy złotych.
Stan surowy zamknięty
Dochodzimy do ostatniego etapu budowy domu w tym przypadku, którym jest doprowadzenie go do stanu surowego zamkniętego. A co on właściwie obejmuje? Przede wszystkim wykonanie oraz wstawienie stolarki zewnętrznej, a więc okien oraz drzwi wejściowych. Ile za to zapłacimy? Około 15 tysięcy złotych.
Jak zatem można zauważyć koszt budowy domu – stan surowy zamknięty, choć stanowi niejako pierwszą część całej inwestycji, pochłania sporo kosztów. Naturalnie, musimy tutaj brać pod uwagę fakt, iż ceny mogą się znacząco od siebie różnić w zależności od regionu, w którym budujemy nasz dom. Jeżeli jesteś ze świętokrzyskiego sprawdź materiały budowlane starachowice. Związane jest to przede wszystkim z wysokością wynagrodzenia jakiego żądają firmy budowlane, ale wzrost kosztów mogą również generować nasze własne wybory dotyczące zastosowanych materiałów.