Od wiosny do późnej jesieni chętnie przebywamy na balkonach czy tarasach. Można wówczas cieszyć się przyjemnym ciepłem, a także o ile wielkość tego miejsca pozwala wypić kawę ze znajomymi, czy nawet przygotować większe spotkanie na grilla. Jednak zbyt długa i intensywna ekspozycja na słońce może być męcząca. Dlatego warto zastanowić się nad montażem odpowiedniej markizy, która będzie chronić osoby przebywające na tarasie lub balkonie przed intensywnymi promieniami słonecznymi, a także w razie niepogody przed deszczem. Jakie markizy warto wybrać na taras? Co jest ważne przy podejmowaniu tej decyzji?
Jakie markizy warto wybrać na taras?
Na tarasach najchętniej montowane są markizy kasetowe, nieco rzadziej markizy rozporowe. Wśród markiz kasetowych wyróżnia się te o pełnej kasecie (cała markiza jest schowania i niewidoczna na zewnątrz), a także z półkasetą, gdzie materiał i stelaż chowa się pod niewielkim daszkiem. Sprawdzają się one do dużych powierzchni tarasowych, a także wszędzie tam, gdzie użytkownikowi zależy na stałym zamontowaniu tego elementu. Zarówno markizy kasetowe, jak i półkasetowe są rozwiązaniem bardzo wygodnym w zastosowaniu i na długie lata. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ich koszt będzie większy (szczególnie w przypadku markiz w pełnej kasecie), niż rozporowych. Z kolei markizy rozporowe, niekiedy nazywane również bezkasetowymi montowane są na specjalnym stelażu, który rozpiera materiał w czasie rozkładania, stąd też nazwa tego produktu. Najczęściej stosowane są one przy mniejszych tarasach, a także na balkonach. Aluminiowy stelaż można dostosować wysokością do potrzeb użytkownika i zazwyczaj nie wymaga on stałego montażu do balustrady czy ścian budynku. Koszt ich zakupu i montażu jest mniejszy niż w przypadku markiz kasetowych. Jednak często są mniej trwałe na warunki pogodowe, w tym silny wiatr. Dlatego warto je składać zawsze, kiedy nie przebywa się na balkonie czy tarasie.
Na co należy zwrócić uwagę wybierając markizę na taras?
Jednym z głównych czynników, na jaki należy zwrócić uwagę przy wyborze markizy jest mechanizm jej rozkładania. W przypadku markiz rozporowych jest to przeważnie mechanizm ręczny – na korbkę. W ten sposób rozkładanych jest też część modeli kasetowych. Jednak w bardzo dużych markizach odchodzi się często od takiego rozkładania na rzecz mechanizmów automatycznych. Trzeba jednak pamiętać, że wtedy musi być dostęp do prądu, aby mógł on działać. Nowoczesne markizy o zautomatyzowanym systemie zwijania można zintegrować również z systemem inteligentnego domu. Wyposażone są one także w czujniki np. deszczu czy czasu, co pozwala na ich automatyczne zwijanie, kiedy zajdzie taka potrzeba bez ingerencji użytkownika.
Dokonując wyboru markizy należy też zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału jest wykonane jej pokrycie. Tkanina powinna być przede wszystkim mieć wysoką gramaturę i być odporna na działanie czynników atmosferycznych – deszczu, ale także i promieniowania słonecznego (warto wypytać się czy tkanina nie wyblaknie po dłuższym czasie ekspozycji na słońce). Dobrze jest, jeżeli materiał będzie miał filtr UV, który będzie chronił osoby znajdujące się pod markizą przed jego szkodliwym działaniem. Dodatkowo warto zastanowić się nad kolorem markizy – ciemny może powodować, że pod markizą będzie i tak bardzo ciepło, co może szczególnie być spotęgowane, jeśli balkon czy taras jest umiejscowiony od strony południowej.
Jeżeli zapadnie decyzja o zakupie markizy rozporowej, warto sprawdzić, jaką ma klasę odporności na uszkodzenia. Określone jest to przez normę PN-EN 13561. Markizy występują w trzech klasach od 1 do 3, gdzie 1 jest najtańsza, ale zarazem najmniej wytrzymała. Polecana jest tam, gdzie nie ma silnych wiatrów – wytrzymuje lekkie podmuchy powietrza o prędkości do 5,9 m/s (4 stopnie w skali Beauforta). Zazwyczaj stosowana tam, gdzie dom czy blok jest dobrze osłonięty od wiatru i nie ma korytarzy powietrznych mogących powodować nagłe ciągi. Markizy z oznaczeniem 3 są odporne na wiatr o prędkości 13,8 m/s (6 stopni w skali Beauforta). Dlatego warto wybrać je w sytuacji, gdy dom lub balkon znajduje się w bardzo wietrznej okolicy (np. w pobliżu morza).