Koszt budowy domu 2016

Budowa domu to bardzo duże przedsięwzięcie, które zwykle kosztuje nas nie tylko sporo nerwów, ale przede wszystkim pieniędzy. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że zanim na dobre rozpoczniemy prace budowlane, musimy dobrze przekalkulować wszystkie wydatki z nimi związane. Jaki zatem jest przeciętny koszt budowy domu w 2016 roku? Oto nasze wyliczenia.

Stan zerowy, czyli budowa fundamentów

Szacując koszt budowy domu zaczynamy od samego początku, czyli oczywiście od fundamentów. Za przykład weźmiemy dom o powierzchni użytkowej 135 m2, z garażem, kotłownią oraz poddaszem użytkowym. Jeśli działka, na której powstaje taki budynek nie jest trudnym terenem, zastosować można tradycyjne ławy fundamentowe. Koszt potrzebnych materiałów to około 15 tysięcy złotych, natomiast wynagrodzenie dla firmy budowlanej to jakieś 5 tysięcy złotych, czyli w sumie 20 tysięcy złotych za postawienie fundamentów.

Stan surowy

Kolejnym etapem jest doprowadzenie naszego domu do stanu surowego otwartego. Zaliczamy do niego budowę ścian nośnych oraz ścian działowych, ale także stropy, budowę i wykończenie dachu oraz elewację zewnętrzną. Koszt wszystkich materiałów oraz robocizny jest oczywiście dużo wyższy niż podczas stawiania fundamentów i wynosi około 162 tysięcy złotych.

Drugi etap, czyli stan surowy zamknięty jest już nieco mniej kosztowny. Wstawienie okien, drzwi oraz bramy garażowej może kosztować niecałe 19 tysięcy złotych.

Stan deweloperski

W następnej kolejności montowane są wszystkie instalacje wewnętrzne, czyli instalacja elektryczna, grzewcza oraz wodno-kanalizacyjna. Oprócz tego, w stanie deweloperskim muszą zostać wykonane podłogi, sufity, parapety oraz zamontowane wyposażenie kotłowni. Całkowity koszt tych wszystkich prac może wynieść jakieś 84 tysiące złotych.

Stan pod klucz

Wykończenie wnętrz pod klucz to dla wielu osób bardzo ważny etap budowy domu. W koszty wliczamy w tym przypadku nie tylko wykończenie podłóg i ścian, montaż drzwi wewnętrznych, ale również zakup podstawowych mebli do poszczególnych pomieszczeń. W tej sytuacja cena może być wyjątkowo zróżnicowana, ale można ją oszacować na około 87 tysięcy złotych.

Ile zatem w sumie wynosi koszt budowy domu w 2016 roku? Według naszego kosztorysu to około 372 tysięcy złotych, ale należy pamiętać, że ceny wykonania prac budowlanych mogą się różnić w zależności od regionu, w którym powstaje nasz dom. Jeżeli budujesz w świętokrzyskim zobacz materiały budowlane ostrowiec świętokrzyski. W powyższych obliczeniach nie zostały również wzięte pod uwagę koszty zagospodarowania ogrodu, do których może się zaliczać postawienie ogrodzenia czy wyznaczenie ścieżek i ułożenie kostki brukowej.