Projekt domu – gotowy czy indywidualny?

Decydujesz się na budowę domu? Wiedz, że pojawią się dylematy – projekt domu: projekt gotowy, czy projekt indywidualny. Jaki dom chcemy, jaki projekt wybrać, gotowy czy też projekt indywidualny domu? Obie te możliwości mają sporo zalet, ale również wad, które sprawiają, że ostateczny wybór jest naprawdę trudny. Warto w związku z tym nieco bliżej zapoznać się z tymi dwiema kuszącymi propozycjami.

Projekt gotowy – za i przeciw

Co dla wielu osób bardzo ważne, tego typu projekt domu jest z reguły stosunkowo tani, łatwo odnaleźć np. tanie projekty domów jednorodzinnych, ponieważ już za 2 tysiące złotych możemy znaleźć dość atrakcyjną ofertę. Oprócz tego, oszczędzamy sporo czasu, który w przypadku projektu na zamówienie musielibyśmy przeznaczyć na rozmowy z architektem – projekt gotowy nie wymaga od nas po prostu tak dużo zaangażowania. Bardzo istotne jest również to, iż wybór takich projektów jest naprawdę ogromny, a dzięki precyzyjnym wizualizacjom możemy dokładnie wyobrazić sobie jego realizację.

Największym problemem z gotowymi projektami jest zwykle to, iż niemalże w każdym przypadku wymagają one dokonania jakichś zmian. Podyktowane jest to zarówno naszymi własnymi oczekiwaniami i potrzebami, jak i koniecznością dopasowania projektu do konkretnej działki. To natomiast wiąże się z dodatkowymi kosztami. Sporym minusem jest też brak kontaktu z autorem projektu, który jako fachowiec może służyć swoją pomocą już na etapie budowania domu. Klienci korzystają zatem z podpowiedzi wykonawcy, który niestety nie zawsze radzi dobrze.

Projekt indywidualny – za i przeciw

Jeśli zdecydujemy się na projekt domu wykonany na zamówienie, możemy przede wszystkim liczyć na dość dużą swobodę w dokonywaniu najważniejszych wyborów dotyczących jego wyglądu, ilości pomieszczeń czy funkcjonalności. Z pomocą architekta będziemy mogli od razu dopasować nasz dom do działki i omówić z nim możliwe rozwiązania i nasze własne pomysły. Porady fachowca z pewnością będą przydatne podczas podejmowania najważniejszych decyzji.

Trzeba jednak pamiętać, że projekt indywidualny wiąże się również z większymi kosztami. W zależności od architekta przeciętnie może być to od 6 do 15 tysięcy, choć zdarzają się również projekty za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Problemem może okazać się też samo znalezienie dobrego fachowca oraz długi termin realizacji takiego zlecenia. W tym przypadku musimy się bowiem przygotować na długie godziny rozmów i konsultacji, które małymi krokami będą nas przybliżać do wymarzonego projektu.

Sama decyzja o budowie, może budzić tyleż wątpliwości co i zalet, tym bardziej wybór między gotowym, a indywidualnym projektem ma swoje plusy i minusy, które należy szczegółowo rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji.